Hercova rukověť aneb spílání kritice

Až vám budou herci říkat, že kritikové jsou skvadra a tudíž není možné si jich vážit, tak jim věřte.

Na konci divadelní sezony se pravidelně dostavuje pocit únavy, letos však navíc zažívám pocit znechucení. Nemůžou za to kupodivu shakespearovské slavnosti, ale moji kolegové. Ne, nebudu psát o tom, že jsou nekompetentní, nevzdělaní, rozhodují podle osobních sympatií, divadlu nerozumí a svůj nepodložený názor vydávají za všeobecnou pravdu. To jsou námitky herců, nechť si jich laskavě ponechají.

Co mě šokovalo, byly odpovědi do ankety, kterou mi bylo dáno s kolegy dělat. Ankety, která vyjde v rámci jednoho letního festivalu a bude jí číst spousta herců a účastníků té parády. Část českých kritiků se v jejím světle jeví jako úchylný spolek postarších obejdů, pomlaskávajích při pohledu na herečky v odvážných kostýmech a naopak usínajících, když se hraje Dvanáct rozhněvaných mužů. Na otázku, čím si tvůrci představení mohou kritika naklonit, se několikrát objevila žádost o seznámení s půvabnými nezadanými herečkami, které jsou na pány středního věku. Jiný kolega zase přiznává, že nejhorší noční můrou je špatné představení, na kterém nelze usnout. Nelze se pak divit, že se tento pán dostal i do úvodníku festivalového katalogu, v němž se ředitel těší, jak přijedou známé figurky, které chodí do divadla v kraťasech „odebírat vzorky“.

Takže milí herci, až si příště budete pomlouvat kritiku, otevřte si kýžený zpravodaj. Nejlepší „zboží“ se přece „chválí“ samo.

P.S. Díky této anketě se Fanda dostal do emailového adresáře jednoho z těchto pánů a tak si dnes otevřel soubor nazvaný Primátor na vrcholu. Očekával kritiku grantové politky magistrátu, který dělal podivné čachry, zatímco Pavel Bém zatínal do ledu cepín a mačky. Místo toho se mu dostalo fotokoláže, v níž Béma na Everestu orálně uspokojuje spoře oděná děva. Jako nevyžádaný „bonus“ trapný vtip o ženách horolezkyních a jak jinak, jejich vrcholech. No co byste si o tom pomysleli?

Komentáře

(lysil – MailWWW) Vloženo 18.07.2007, 17:19:53
jo. jo, o kozách jsme už mluvili…

Napište komentář