Rozmary velkého dítěte

Steve Jobs má rád hračky. Už několikrát se pokusil vyrobit dokonalý přístroj, ale vždycky mu v tom někdo „házel klacky pod nohy“. Kupodivu to většinou byli uživatelé, tedy zákazníci.

První pokus velkého Steva se jmenoval Lisa. Na něj si vzpomenou jenom skalní fanoušci Applu, protože Jobs své dítko piloval k takové dokonalosti, až bylo zbytečně drahé a kupodivu i pomalé. Lisa měl být první komerčně nabízený počítač s grafickým operačním systémem, ale vinou perfekcionismu Steva Jobse vývoj trval velice dlouho. Mezitím jiná skupina ve stejné firmě začala vyrábět levnější variantu, Macintosh. Bohužel či kupodivu se Macintosh ukázal jako rychlejší, vhodnější a životaschopěnější – inu, byl to otevřený systém vhodný k dodělávání.

Podobně Steve vypiloval systém Newton, což byl na svou dobu geniálně vymyšlený systém tablet PC, který tentokrát nepřeválcovala konkurence, ale uživatelé. Prostě ho nechtěli.

Na příkladu iPhone je vidět, že Steve Jobs se své obsese dokonalými přístroji nezbavil. Ve strachu, aby nikdo nemohl do jeho dítka zasahovat, ho úplně uzavřel. Na jednu stranu samozřejmě chvályhodný počin (uzavřený systém zkoušel i na Apple TV, ale tam uživatelé rychle odhalili, že jde pouze o počítač bez klávesnice), na druhou stranu jsou potřeby uživatelů natolik rozmanité, že je všechny jedním přístrojem nemůže dokonale splnit. A navíc jsou uživatelé natolik rozmazlení jinými výrobci, že všechno je dovoleno, takže už jenom pro ten pocit, že si mohou cokoli změnit, chtějí otevřený systém.

Ale Steve Jobs je evidentně nepoučitelný. Ne, iPhone určitě nečeká marginální pozice v historii, sám ho považuji za revoluci letošního roku. Ale touto hrou se zákazníky Steve opět dokazuje svou aroganci, kterou jinak dovedně skrývá.

4 komentáře na příspěvek “Rozmary velkého dítěte”

 1. MaLer píše:

  Zvatli zvatli. Uz argumentujes jako lzi-magistr. Steve Jobs VUBEC nebyl ve firme, kdyz vznikl Newton. Byl je u jeho konce. Ale Steve odesel z firmy v 86. Newton se zacal prodavavat nekdy v 93, IIRC.

 2. zwire píše:

  Je to nějaký pátek, co jsem četl knihu Apple Confidential. Stačilo se podívat na Wikipedii :(

 3. lysil píše:

  Hmm, vypiplávání až do naprosté dokonalosti mi někoho připomíná. A ten někdo vůbec nepracuje v počítačích… ale v důsledku je to asi stejné. Některým lidem by měli práci brát pod rukama dlouho před dokončením, jinak nejsou hotoví nikdy a pak ještě nadávají, jací jsou nebožáci, že nad tím museli strávit takového času. A přitom nemuseli…

 4. Kočičky v síti » Blog Archive » Došlo na slova vizionáře? píše:

  […] proti trendům, většinou dokonce trendy vytváří. Zatímco s některými jinými rozhodnutími nemůžu souhlasit (a současné dění mi dává za pravdu, protože koncem února má být vývojářům k dispozici […]

Napište komentář